חקירה פלילית – עשה ואל תעשה

כל המידע שצריך לדעת לפי הגעה לתחנת המשטרה

קיבלת זימון לחקירה במשטרה? מתלבט מה נכון לעשות ומה לא? הדבר הטוב ביותר הוא לפנות אל עורך דין פלילי, כדי להתייעץ איתו בטרם ההגעה לתחנת המשטרה. עורך דין יכול לייעץ אודות חקירה פלילית- עשה ואל תעשה וכן לתת טיפים ודגשים חשובים לחקירה.

חקירה פלילית - עשה ואל תעשה

שמור על זכויותיך

ייעוץ עם עורך דין פלילי הוא הדרך הטובה ביותר לדעת מהם זכויותיך. כנחקר משטרה מגיעות לך זכויות ואף גורם לא יכול לשלול לך אותם. זה נכון גם במקרים מסובכים וגם במקרים פשוטים בהם בכלל לא מגיעים להגשת כתב אישום. חשוב לזכור- כל הליך פלילי מתחיל בחקירה פלילית ולכן חשוב לקחת ברצינות כל הזמנה של המשטרה לחקירה.

מעמד כנחקר

כאשר אדם מגיע לחקירה במשטרה הוא יכול להגיע כעד או כחשוד. בשעת זימון לחקירה חשוב לברר מהו מעמדך בחקירה כדי שתוכל להתמודד בהתאם עם הסיטואציה. בכל מקרה ניתן להגיע יחד עם עורך דין בתחום הפלילי, גם אם מדובר על חקירה במעמד של עד וכמובן במידה ומדובר על חקירה במעמד של חשוד. כמו כן רצוי לזכור כי גם אתה יכול לשאול שאלות בזמן החקירה, לשאול על מהות החקירה, לשאול על הנושא המדובר ועוד.

רק עורך דין מומחה יוכל לטפל בכל חקירה פלילית- עשה ואל תעשה הם הכללים במומחיות שלו

ייצוג משפטי הולם הוא במקרים מסוים הדרך היחידה לקבלת יחס הוגן וצודק. שיחה עם עורך דין תישאר חסויה, כל הנאמר בשיחה עם עורך הדין לא יוצא החוצה ונשאר רק ביניכם. בשל סיבה זו אפשר להרגיש חופשי לספר לעורך הדין את כל הידוע לכם ולהתייעץ איתו על המשך התהליך. במקביל, מול החוקרים במשטרה או מול כל גורם אחר, זכותך לשמור על זכות השתיקה. אינך מחוייב לספר כלום, אינך מחוייב לדווח על דבר. אתה יכול לשמור על זכות השתיקה שלך ולא לדבר כלל כאשר אתה נמצא בחקירה במשטרה.

עיכוב החקירה או מעצר

כאשר אדם נמצא בחקירה, בכל חקירה פלילית- עשה ואל תעשה הם כללים גורפים. כך לדוגמה, חשוב לדעת כי שוטר, ללא החלטה של שופט, יכול לתת רק עד חמישה ימי מעצר בית. מעבר למספר זה וכמובן כל החלטה נוספת היא תלויה בשופט ולא בשוטר. מלבד זאת שוטר יכול להחזיק אדם בתחנת המשטרה רק עד שש שעות ולא יותר. רק אם השוטר עוצר אדם הוא יכול להחזיר אותו בתחנת המשטרה יותר משש שעות. אלה נקודות שצריך לדעת כאשר חושבים על מה נכון ומה לא נכון לעשות בחקירה פלילית.

הקלטת החקירה

יש לך את הזכות בכל חקירה להקליט את השיחה שלך עם השוטר. אתה יכול לבקש שהשיחה תוקלט או לחלופין אתה יכול להביא מכשיר הקלטה ולהקליט בעצמך את החקירה במלואה.