ייעוץ ראשוני ללא עלות

הסדרי נושים | כיצד ניתן להשתמש ולאיזה מטרה?

הסדרי נושים | כיצד ניתן להשתמש ולאיזה מטרה?

הסדרי נושים רקע

הסדרי נושים הם מושג שמתייחס לפתרונות הזמינים עבור חייבים שנקלעו למצב של אי יכולת לשלם את חובותיהם לנושים. במצב מסוג זה, ישנם חייבים רבים הבוחרים ליזום הגשת בקשה להליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי (שהיו ידועים בעבר בתור פשיטת רגל), שיסייעו להם לשלם חלק מסוים מהחוב ולקבל פטור מתשלום שארית החוב בסופו של ההליך. אולם חשוב לדעת כי הליכי חדלות פירעון או פשיטת רגל, כרוכים גם בהטלת מגבלות רבות על החייב, ולכן מוטב להימנע מהם עד כמה שמתאפשר. בדיוק למטרה זו קיימים ההסדרים, אשר מאפשרים לחייב להסדיר ביעילות את חובותיו לבעלי החוב מבלי לסכן את זכויותיו ואת שמו הטוב. בסקירה זו נסביר בהרחבה על ההסדרים והמקרים שבהם הם מהווים פתרון מועדף לעומת פנייה להליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון.

על המושג הסדרי חוב

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש, אשר נכנס לתוקף בשנת 2019, מגדרי את המונח "הסדרי נושים" או בשמם הנוסף – הסדרי חוב, בתור הסכם שנכרת בין חייב יחיד (אדם פרטי בעל חובות) או תאגיד חייב (חברה בעלת חובות), לבין הנושים שלו.

מה מטרתו של הסדר נושים?

ההסדרים באים בראש ובראשונה להציע מתווה חדש וגמיש יותר לתשלום חובות.
באופן זה הסדרי נושים מסייעים לחייב לצמצם את חובותיו או לקבל הפטר מתשלום החוב.

האם ניתן להגיע להסדרי נושים מבלי לפתוח בהליכי חדלות פירעון או פשיטת רגל?

כן. אף שהסדר חוב ניתן לביצוע בכל שלב משלבי הליך חדלות הפירעון, ניתן להגיע להסדרים, גם מבלי לפתוח בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, באמצעות סיוע משפטי של עורך דין פשיטת רגל.

כיצד הסדרי נושים רלוונטיים למחיקת חובות?

הסדרי נושים, מאפשרים כאמור לאנשים פרטיים או חברות שאינם מסוגלים לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלהם, לפתוח ערוץ הידברות מול בעלי החוב (הנושים) שלהם, כדי להסדיר מנגנוני תשלום שיאפשרו לחייב לפרוע את חובותיו מבלי שיעלה הצורך לערב את רשויות האכיפה והגבייה הרשמיות, שנכנסות לתמונה במסגרת פתיחת הליכי חדלות פירעון או פשיטת רגל.

על התועלת ההדדית הגלומה בהסדרי נושים

מאמצי ההידברות שמתקיימים במסגרת הסכמי נושים בין החייבים לנושים, מאפשרים במקרים רבים לגבש הסכם תשלומים מזורז בין הצדדים, שמועיל גם לנושים וגם לחייבים. בכך נחסכים מכל המעורבים זמן ניכר, הוצאות מיותרות ומאמצים שניתן היה להשקיע במקומות מועילים יותר, מבלי לייצר פגיעה בלתי רצויה בשמם הטוב של מי מהצדדים. למותר לציין כי הסדרי נושים שמטופלים מחוץ להליכי חדלות פירעון, כרוכים גם בהוצאות נמוכות משמעותית מהחלופה, ולכן הם מיטיבים עם כל המעורבים.

הסדרי נושים מאפשרים לחייב לבצע מחיקת חובות ללא צורך בהליך פשיטת רגל

היתרון המשמעותי ביותר לגיבוש הסדרים מבחינת החייב, טמון בכך שפתרון זה מאפשר לחייב במקרים רבים לקבל הפטר מחובותיו, גם מבלי שיעלה הצורך בפתיחת הליכי פש"ר נגדו.
מטבע הדברים, לחייב בהחלט עדיף להימנע בכל מחיר מהגעה למצב שבו הוא מוגדר כפושט רגל או חייב חדל פירעון. זאת משום שהגדרה זו מובילה להטלת סנקציות רבות על הפעילות האישית והעסקית, ופגיעה בזכויות הפיננסיות, המקצועיות ובמוניטין של החייב.

באילו מקרים הסדרי נושים עדיפים על הליכי פשיטת רגל?

הסדרי נושים עדיפים על הליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון במרבית המקרים. זאת הודות לעובדה שבהתקיים הסדר חובות מוצלח, ניתן להימנע הן ממכירת וחלוקת נכסי החייב בהליכי כינוס נכסים, (שהם מנת חלקם של חייבים המעורבים בהליכי חדלות פירעון), והן משלל הגבלות החלות על חייב בהליכי חדלות פירעון כמו איסור יציאה מן הארץ, מגבלות שימוש בכרטיסי אשראי וצ'קים, והגבלות על חשבון העו"ש.

איך ניתן להגיע להסדרי נושים?

על מנת לגבש הסדר נושים, החייב נדרש להגיש טופס בקשה לבית משפט שלום באזור המגורים שלו או באזור בו העסק שלו ממוקם. הבקשה צריכה לכלול את המרכיבים שלהלן:

  • הצעה להסדר נושים
  • בקשה להבאת הסדר התשלום לאישורם של כל הצדדים

העתק מבקשה זו המוגש מחוץ למסגרת של הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, יוגש לממונה על הליכי חדלות פירעון במשרד המשפטים (לשעבר כנ"ר – הכונס הרשמי), דרך אתר האינטרנט של הממונה או ידנית. מרגע שהנושים מקבלים את כספם באמצעות הסדר הנושים, החייב מקבל הפטר מיתרת חובותיו. כך שכולם יוצאים נשכרים מן ההליך המזורז.

לסיכום

כפי שהסברנו לעיל, הסדרי נושים הם הליכים אשר במסגרתם לחייבים ניתנת הזדמנות לקיים משא ומתן עם בעלי החוב שלהם (קרי, הנושים). במסגרת הגשת בקשה לעריכת ההסדרים, נדרש החייב להציע לנושיו תשלום שיכסה ולו בצורה חלקית את חובו כלפיהם (כתלות במסוגלות הכלכלית של החייב). לנושים מצידם ניתן המנדט להסכים להצעת החייב או לדחות אותה על הסף.
במידה ונקלעתם להליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון – הן מהצד של החייב והן כבעלי החוב, פנייה לליווי משפטי מקצועי של עורך דין הוצאה לפועל הוא חיוני לגיבוש הסדרי חוב שיסייעו לכם למצות את זכויותיכם בהליך. ניהול מו"מ עם הנושים בסיוע של עורך דין ישיג תוצאות טובות יותר וידאג לזכויות החייב טוב יותר וודאי שמהיר יותר.

זקוקים לסיוע בנושא ייצוג חייבים, הליכי חדלות פירעון מול ההוצאה לפועל, תיקון מרשם נתוני אשראי או גיבוש הסדרי נושים?

Pay attention to this!

"תמיד תזכרו שההחלטה שלכם להצליח היא הרבה יותר חשובה מאשר כל דבר אחר"

אברהם לינקולן

למה משרד עורך דין ליאור כספי?

בגלל הערכים

מקצועיות

עורכי הדין שלנו הם ממיטב עורכי הדין בתחומם.
כמו גם ווידוא איכות ביצוע והקניית ידע עדכני שוטף.

מצוינות

הפירמה שלנו שואפת למימוש הפוטנציאל הקיים להישגיות ברמות הגבוהות ביותר, הן ברמה המקצועית והן ברמת המוטיבציה האישית, לטובת שיפור התוצאות ושיפור השירות – לטובת הלקוחות שלנו.
מחיקת חובות | עורך דין מחיקת חובות
רוצים לדעת איך אנחנו עושים את זה, בדרכנו המשפטית?

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: