הקפאת הליכים – כיצד עורך דין מתמחה בתחום יכול לסייע?

הקפאת הליכים – כיצד עורך דין מתמחה בתחום יכול לסייע?

איך עורך דין הקפאת הליכים יכול לעזור?

חברות רבות מגיעות למצב בו הן אינן יכולות לשלם את חובותיהן, דבר אשר יכול להוביל לפשיטת רגל ופירוקן בשל חדלות פירעון. עם זאת לא חייבים תמיד לפשוט את הרגל בסיטואציות אלו, אלא ניתן לבצע את ההליך כמעין מטרה לעצור את ההליכים המתנהלים כנגד החברה עד למתן מענה כולל לבעיות החברה אשר ייתן מענה גם לחובות החברה וגם יאפשר לה להשתקם ולהמשיך לפעול. אז כיצד עורך דין הקפאת הליכים יכול לעזור בנושא?

כמענה לכך במאמר זה אנו נסביר אודות האפשרות של הקפאת הליכים. 

בתוך כך, אנו נסביר בחלקו הראשון של המאמר באילו מקרים יינתנו הקפאת הליכים ובחלקו השני נסביר כיצד לעשות זאת.

באילו מקרים ניתן לבצע הקפאת הליכים?

ראשית, נסביר כי הקפאת הליכים הוא מצב אשר מבצעים בחברות העומדות בפני קריסה כלכלית אפשרית, זוהי לא סיטואציה אשר ניתן לעשות בימים כתיקונם כדי להימנע מתביעות או על מנת לשפר את מצבה של החברה ללא כל סיבה. זהו כלי קיצוני אשר נועד למצבים קיצוניים. לאחר הקדמה זו, ישנן 2 אלטרנטיבות כאשר אנו במצב קיצוני של חדלות פירעון על ידי החברה, קרי כאשר אינה יכולה להחזיר את חובותיה.

מחד היא יכולה לפשוט את הרגל וללכת לפירוק בו מוכרים את נכסיה לשם השבת כל החובות אותם ניתן להשיב.

מאידך, ישנה האפשרות של ללכת לתהליך של שיקום והבראת החברה, במסגרתה לא ניתן לתבוע את החברה בשל חובותיה בזמן הקפאת ההליכים, אשר במסגרתו החברה נהנית מחלון זמנים של שקט תעשייתי בו ניתנת לה היכולת להשתקם על מנת שתוכל לתפקד בהמשך, להשיב את חובותיה ולבסוף אף להשיא רווחים בעבור עצמה כפי שכל חברה שואפת. תקופה זו יכולה להימשך עד תשעה חודשים לפי הוראת בית משפט בה נותנים לחברה זמן לפעול כאילו המשבר לא אירע ובסיומה של תקופת החסד בוחנים כיצד ניתן להשיב את החובות לאור מצב העדכני ובתקווה המשוקם של החברה. 

כאשר בזמן זה של אותם 9 חודשים על החברה להגיע להסדר עם הנושים בנוגע לאופן תשלום החובות של החברה.

ישנם 2 תצורות של הקפאת הליכים, אשר משפיעים על אופן ניהול ההליך, והם אלו הבאים:

הבראה חיצונית – במצב של הבראה חיצונית, החברה ממשיכה לפעול תחת הקפאת הליכים מתוך מטרה למכור את החברה לצד שלישי. התמורה אשר תתקבל מן הרוכש של החברה היא זו אשר תילך לטובת הנושים. לרוב פעולה זו תיעשה כאשר למותג עצמו יש ערך, אך ישנו חשש כי הניהול הנוכחי הוא זה שהוביל את החברה לסיטואציה הנוכחית של חדלות פירעון ולכן מכירתה במקום פשיטת רגל וחיסול החברה תהווה פתרון עדיף.

  1. הבראה פנימית – במצב זה, החברה עורכת הסדרה של הכשלים אשר התנהלו בה והובילו למצב של חדלות הפירעון, כמו למשל פיטורי עובדים אשר אין בהם צורך, קיצוץ משכורות, התמקדות באפיקים הרווחים של החברה וכיוצא בזה. במקביל לכך, נותנים מענה לחובות של הנושים ואופן התשלום שלהם, אשר יכול להיות מלא או חלקי באמצעות מתן "תספורת" אשר אומנם יוביל לקיצוץ בגודל החוב אך יבטיח סכום גדול יותר של תשלום של חברה מתפקדת ולא פשיטת רגל שתותיר את הנושים בהפסדים אף גדולים יותר.

המסלול אליו כדאי לפנות ולנסות לשכנע את בית המשפט הוא תלוי סיטואציה וניתוח מצבה של החברה. בהתאם לכך מומלץ בהקשרים אלו לפנות לעורך דין הבקיא בדיני החברות ובעל ניסיון בהליך אשר יוכל להעריך מהו הנתיב בו יש סיכויי שכנוע גדולים יותר.

בהקשר זה חשוב להבין כי לא כל חברה יכולה לקבל את האלטרנטיבה של הקפאת ההליכים, אלא רק חברות אשר יכולות וישנו סיכוי סביר של השתקמות. לרוב חברות אלו מתאפיינות בכך שאירע משבר זמני כתוצאה מסיטואציה חיצונית ולא משבר פנימי הנובע מניהול כושל, מוצר שאינו רלוונטי למשק הקיים וכיוצא בזה. כאשר מדובר במשבר מהותי יותר הנוגע לשורש החברה לא תינתן האפשרות של הקפאת הליכים אלא יפנו להליכי חיסול החברה ומיקסום תשלום החובות האפשרי.

אופן ביצוע הקפאת ההליכים

אז לאחר שהבנו כי אנחנו צריכים לחתור למצב של הקפאת הליכים במצבים של חדלות פירעון, על מנת להשאיר את העסק בחיים. עולה השאלה כיצד ניתן להגשים זאת בפועל. כמענה לכך, סעיפים שונים בחוק החברות משנת 1999 כמו 342 ו-350 מסדירים את הליכי הקפאת ההליכים וקובעים כיצד ניתן לבקש הקפאת הליכים ומה נדרש להוכיח. 

בתוך כך, על מנת לקבל סעד של הקפאת הליכים, יש להגיש עתירה בנושא זה לבית המשפט המחוזי בעל הסמכות לדון בנושא. במסגרת נימוקי העתירה יש להראות לבית המשפט מדוע יש להקפיא הליכים ולא לפרק את החברה. כלומר להציג מדוע נכון לשמר את החברה. לשם כך צריך להראות כי החובות היו כתוצאה ממשבר מקומי ולא מבעיה כרונית של החברה, כי בכוחה של החברה להתגבר על המשבר וכי המוצר אותו היא משווקת הוא מוצר טוב ואם יינתן לה הזמן היא תתאושש ותוכל להחזיר את החובות במלואן ולכן אין צורך ללכת לפשיטת רגל.

כמו כן, חשוב להראות לבית המשפט כי מצבם של הנושים לא יורע כתוצאה מהליכה בנתיב זה, קרי שהחברה לא תמשיך לאבד מנכסיה ומשוויה כתוצאה מהקפאת ההליכים וכפועל יוצא הנושים יקבלו חלק אף קטן יותר מחובותיהם המקוריים.

בשל החשיבות הגדולה של שכנוע בית המשפט להליכה בנתיב זה, ישנה חשיבות לגייס עורך דין המתמחה בתחום הקפאת הליכים ודיני החברות, אשר יגדיל את סיכויי ההצלחה של פניה זו.

עורך הדין אף יוכל לעודד את הנושים לתמוך בתהליך דבר אשר יגדיל משמעותית את הסיכויים לתמיכת בית המשפט בהליכה לנתיב של הקפאת הליכים.

חשוב לזכור, כי האינטרס של הנושים בהקשר זה הוא לקבל בחזרה את חובותיהם, ולכן במידה והחברה תשוב לפעול בצורה תקינה היא תוכל להשיב את כל החובות של הנושים, בניגוד למצב של חדלות פירעון בה הנושים צפויים לקבל רק חלק מסוים מחובותיהם בהתאם לנכסי החברה.

הקפאת הליכים | עורך דין הקפאת הליכים

סיכום והמלצות

לסיכום, הקפאת הליכים הינו הליך במסגרתו עוצרים את כל ההליכים כנגד חברה המצויה בחדלות פירעון, ונותנים לה תקופה מוגדרת מראש בה היא תנסה להשתקם על מנת שתוכל הן להשיב את חובותיה והן להמשיך לפעול ולא לפשוט רגל כמרבית החברות אשר מגיעות למצב של חדלות פירעון.

על מנת לקבל אפשרות זו מבית המשפט יש לשכנע אותו כי מדובר במשבר אליו נקלעה החברה מסיבות חיצוניות וכי יש בכוחה לצאת ממנו במידה ויינתן זמן ומרחק מתשלום החובות אשר מוטלים כריחיים על צווארה ומונעים ממנה להשתקם. 

לכן ישנה חשיבות כי עורך דין המתמחה בתחום ינהל את ההליך על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של הבקשה שלכם, אשר צריכה להיות משכנעת הן בפני בית המשפט ומומלץ כי גם בפני הנושים וגורמים שלישיים אשר מעורבים בהליך.

עורך דין ליאור כספי הוא עורך דין אשר מתמחה בתיקי פשיטות רגל, חדלון פירעון והוצאה לפועל, ובשל כל אלה מחזיק בניסיון רב בהקפאת הליכים של חברות אשר נקלעו לסיטואציות מורכבות. 

במידה ואתם מעוניינים בהקפאת הליכים או מעוניינים בייעוץ משפטי אשר יסייע לכם לבנות תוכנית פעולה למצב אליו נקלעה החברה, משרדנו ישמח לסייע לכם בכך. 

יש לך שאלה
בנושא הקפאת הליכים?
הקפאת הליכים | עורך דין הקפאת הליכים

"תמיד תזכרו שההחלטה שלכם להצליח היא הרבה יותר חשובה מאשר כל דבר אחר"

אברהם לינקולן

מתמחה בהקפאת הליכים

מקצועיות

עורכי הדין שלנו הם ממיטב עורכי הדין בתחומם.
כמו גם ווידוא איכות ביצוע והקניית ידע עדכני שוטף.

מצוינות

הפירמה שלנו שואפת למימוש הפוטנציאל הקיים להישגיות ברמות הגבוהות ביותר, הן ברמה המקצועית והן ברמת המוטיבציה האישית, לטובת שיפור התוצאות ושיפור השירות – לטובת הלקוחות שלנו.
הקפאת הליכים | עורך דין הקפאת הליכים
רוצים לדעת איך אנחנו עושים את זה, בדרכנו המשפטית?

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות בנושא הקפאת הליכים, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: