עורך דין פירוק חברות – מהירות ויעילות | למעלה מ-20 שנות ניסיון

חברות כמו בני אדם נקלעות למשברים ובעיות לארך תקופת פעילותן הארוכה. בהתאם לכך, ישנן חברות אשר אינן מתאוששות מכך ומגיעות למצב של פירוק  פירוק חברה יכול להיות אירוע טראומתי בעבור אנשים אשר היו מעורבים בהליך הפירוק, אשר פוגע בהם פיננסית  ונפשית וגורם להם להירתע מלשוב זאת לצד מגבלות אפשריות אשר יוטלו עליהם על ידי המדינה בעקבות הליך פירוק. עורך דין פירוק חברות יכול לסייע רבות בנושא.

כיצד עורך דין פירוק חברות יכול לסייע?

נציין כי פירוק חברה יכול להיות מוגש על ידי החברה ו/או נושיה.

פירוק על ידי נושים נועד על מנת למנוע הברחת נכסים של החברה תוך שניתן לגבות את החוב מנכסי החברה, כך גם עובדים שלא קיבלו שכר מהחברה רשאים להגיש בקשה לפירוקה ואז יוכלו לקבל את הזכויות שלהם דרך המוסד לביטוח לאומי 

מאידך, הליך פירוק אשר מנוהל נכון על ידי עורך דין לפירוק חברה הבקיא בתחומים אלו יכול להוביל לכך שלא יהיו השלכות פיננסיות שליליות כלל מן האירוע ואף למקסם את הרווחים כתוצאה ממכירת נכסי החברה. אופן ניהול ההליך הוא משמעותי לכל הצדדים הן לבעלי החברה והן לנושים אשר מעוניינים לקבל את התשלום אשר החברה חייבת להם.

כמענה לכך במאמר זה אנו נסביר מהו פירוק חברה וכיצד הדבר מבוצע ולאחר מכן בחלקו השני נסביר כיצד נכנס לתמונה עורך דין לענייני חברות וכיצד הוא מסייע במסגרת התהליך.

מהו פירוק חברות וכיצד הן מתפרקות? - סגירת חברה ברשם החברות.

ראשית נסביר מהו המונח פירוק חברה, על מנת שנוודא כי זהו אכן התהליך בו אתם מעוניינים ולא מתבלבלים בין המונחים המשפטיים השונים. 

פירוק חברה הוא כאשר חברה מגיעה למצב בו אינה יכולה לשלם את חובותיה או כאשר הבעלים שלה מעוניינים בכך. בעקבות כך החברה או נושיה מודיעים לרשויות השונות כי היא במצב של חיסול החברה או חדלות פירעון, ויש לפרק אותה ולנסות להשיב את חובותיה ככל האפשר מן החברה באמצעות מינוי מפרק. כאשר בסופו של התהליך בית המשפט מודיעה על פירוקה של החברה וחיסולה למעשה על ידי הוצאתה ממרשם של רשם החברות (סגירת חברה ברשם החברות). 

כפי שנרמז, ישנם 2 דרכים בהן חברה יכולה להתפרק במדינת ישראל בהתאם לחוק החברות משנת 1999 והן מפורטות כדלקמן:

פירוק מרצון – פירוק מרצון הוא כאשר בעלי החברה מעוניינים לסגור את החברה מסיבות שונות, כמו הרצון לשנות את אופייה של החברה או כאשר החברה מפסידה ויש צורך בחיסולה בטרם גורמים חיצוניים יבקשו זאת מבית המשפט. לשם כך עליהם להגיש בקשה לפירוק החברה מרשם החברות.

הליך זה דורש הוכחות כי החברה יכולה לשלם את כל התחייבויותיה הכספיות לנושים ולעובדים שלה, בתצורה של תצהיר. לצד זאת נדרשים תצהיר דירקטורים, כינוס אספת חברה המאשר את פירוקה, מינוי מפרק אשר יכנס את נכסי החברה וישלם את חובותיה טרם פירוקה וחיסולה הסופי.

כאשר החברה בעלת כושר פירעון של חובותיה הרבה פעמים המפרק יהיה בעל החברה או הדירקטור בעצמו, והשליטה בתהליך תהיה של בעלי החברה. מאידך במידה ולחברה לא יהיה כושר פירעון אז ההליך ינוהל על ידי הנושים שלה, מאחר שלהם אינטרס מובהק יותר למצות את נכסי החברה ולהשיב כמה שאפשר מחובותיהם.

דרך שנייה לביצוע פירוק בהתאם לחוק:

פירוק על ידי בית משפט – פירוק על ידי בית משפט הוא פירוק המתרחש לאחר שנושים של החברה מבקשים זאת מבית המשפט על מנת שהחברה תמכור את נכסיה והתשלום יוביל להשבת החוב של החברה כלפיהם. בהקשר זה נציין כי הנושים יכולים להיות בעלי חוב חיצוניים וכן עובדים של החברה אשר לא קיבלו את השכר שלהם ובכך הם הופכים אף הם לנושים של החברה.

כאשר בית המשפט רואה שיש טעם בפירוק החברה הוא מוציא צו לפירוק החברה אשר משמעותו הקפאת כל התהליכים בחברה וכן התביעות שנגדה, אשר כעת מרוכזות תחת הליך הפירוק. לאחר הוצאת הצו מתחיל בית המשפט בניהול התהליך אשר במסגרתו מבררים מדוע החברה הגיעה למצב זה של חוסר יכולת לשלם את חובותיה, האם היה מדובר בחוסר מזל, החלטות שגויות, סיכונים לא סבירים וכיוצא בזה. כמו כן, ממנים מפרק חיצוני אשר יכול לברר את גודל החובות של החברה מחד ומאידך את נכסי החברה וכן את סדר הפירעון של החובות השונים.

כיצד יכול לסייע עורך דין לפירוק חברה?

כפי שניתן להבין מחלקו הראשון של המאמר, פירוק חברות הוא עניין מורכב אשר חשוב לנהל אותו ולא להיות מובל על ידו. בהתאם לכך, עורך דין הבקיא בתחומי פירוק החברות יכול להפוך הליך מורכב זה לפשוט הרבה יותר בעבור כל המעורבים. למנוע טעויות אשר יכולים להוביל להפסדים כלכליים קשים ובמקרים חמורים יותר אף לסכסוכים משפטיים בין הצדדים.

עורך דין הבקיא בדיני החברות יזהה את המורכבויות הייחודיות של המקרה העומד בפתח, על ידי ניתוח כמו סוגי החברות וההשלכות על פירוק החברה. שכן לא כל החברות זהות, אופן פירוק חברה פרטית אשר אינה מונפקת בבורסה הינו קל יותר משמעותית מאשר חברה ציבורית המונפקת בבורסה. יבדוק מהם המהלכים העומדים בפניכם וימליץ לכם על פעולות אשר יאפשרו לכם להיות אלה שמובילים את התהליך.

בתוך כך נציין כי פעולות חסרות זהירות עלולות להוביל להרמת מסך ולכך שנושים יוכלו לקחת את הכספים להם החברה חייבת ממנהלי ובעלי החברה. כך למשל כאשר היה דירקטור של חברה המתפרקת על ידי בית המשפט עלולים להטיל עליו סנקציות אשר ימנעו ממנו לכהן כדירקטור בעתיד וכן סנקציות נוספות, ולכן חשוב לוודא כי האינטרסים שלו מיוצגים במסגרת ההליך על ידי עורך דין. 

כיצד לבחור בעורך דין פירוק חברה?

ככל שעורך הדין עסק בכמה שיותר תיקים בתחום פירוק חברה כך צבר ניסיון רב אשר מוסיף רבות לידע המקצועי של עורך הדין בתחום. בזכות בקיאות וידע עשירים ושלל האמצעים העומדים לרשותו של עורך הדין הלקוח מקבל שירות מקצועי ברמה גבוהה במיוחד. נוסף על כך בזכות הניסיון עורך הדין יכול לתת תמונת מצב כללית ולשער על סמך תיקים וסעדים קודמים מה צפוי בהמשכו של התהליך המשפטי. 

יש לציין כי כל לקוח ראשי לשאול באופן חופשי כל שאלה לגבי ניסיון קודם של העורך דין. מטרת בחינת הניסיון תורמת לשקט הנפשי כאשר מדובר במשרד בעל הישגים מרשימים בתחום ותוצאות טובות.  

אין תחליף למראה עניים ורושם ראשוני מעורך הדין אשר הולך ללוות אתכם בתהליך.

כל העניין הבירוקרטי בנושא פירוק חברה עשוי להיות ארוך ומתיש. בחירה נכונה של עורך דין תלויה במתן השירות אשר מקבל הלקוח. עורך דין המעניק ללקוח שירות אישי וליווי צמוד לאורך כל הדרך גורמת לכך שהלקוח מרגיש תחושת ביטחון ורוגע לאורך התהליך המשפטי, גם לאחר מכן במידה ויש צורך בהגשת ערער. 

בנוסף, מתן שירות אישי מעיד על דבקות במטרה מצד עורך דין. רצוי שעורך הדין יהיה זמין ללקוח ויתן מענה מהיר והכי חשוב, מתן שקיפות מלאה, כנה ואמיתית בכל המתרחש בבית המשפט ומחוצה לו. 

במידה וקיימים לבטים לגבי בחירת עורך דין ניתן לפנות ללקוחות קודמים אשר ייצג בעבר עורך הדין ולשאול אותם האם הם מרוצים מהתוצאות והשירות אשר קיבלו מעורך הדין ומדוע. לרוב בעמודי האינטרנט וברשתות החברתיות ניתן לקרוא ביקורות ותגובות של לקוחות קודמים אשר קיבלו ייצוג משפטי בעבר מטעם עורך הדין. 

בין תגובות הגולשים ודרך הביקורות השונות ניתן להבין האם לקוחות העבר יצאו מרוצים מעורך הדין? אם כן ניתן לראות באיזו מידה. חשוב לבדוק האם יש כמויות רבות של המלצות (כמה עשרות) על אותו עורך דין כדי להיות בטוחים יותר בבחירה.

ניתן לקבל מספר הצעות מחיר מכמה עורכי דין שונים אך חשוב מאוד לבדוק מה כולל המחיר. ישנם עורכי דין אשר מעניקים כחלק משירותי הייצוג גם ערך מוסף בכל הנוגע לשיקום הכלכלי ואסטרטגיה עסקית רחבה לטווח הקצר והארוך. תהליך חדלת פירעון הטוב ביותר דורש סיוע משפטי רחב ולכן המחיר תלוי בשירות שמציע עורך הדין, שווה להשקיע כדי לקבל שירות מקצועי וייחודי. 

אפשרות נוספת

אפשרות נוספת אשר מסכנת את כלל המעורבים בחברה והינם בסכנה משמעותית הם בעלי המניות, ולעיתים גם הדירקטורים, אשר הנושים ינסו להגיע לכיסם הפרטי במידה ונכסי החברה אינם מספיקים לכסות את החובות שלה. 

דבר זה אפשרי באמצעות הכלי המשפטי הידוע של הרמת מסך אשר במסגרתו ינסו הנושים לבטל את ההבחנה בין הישות המשפטית  של החברה ושל מנהליה או בעליה, זאת על ידי שהם יוכיחו כי המנהלים לקחו סיכונים גדולים מדי ופעלו ברשלנות או שהם פעלו להברחת נכסים מן החברה אל כיסם הפרטי וכיוצא בזה. 

עורך דין טוב יכול להציף אפשרות זו מראש ולמנוע תהליכים מסוג זה על ידי תכנון מוקדם ואחראי של פשיטת הרגל.  

כמו כן, פירוק חברות כולל מאפיינים בירוקרטים מורכבים אשר בהם קל לטעות, כמו הצורך להגיש תצהירים שונים לרשם החברות ולבית המשפט, להראות את חובות החברה וכיוצא בזה. עורך דין הבקיא בדיני חברות מכיר את הנתונים הדרושים ויודע איפה לחפש ולכן הסיכוי לטעויות קטן משמעותית, בשני הסוגים של פירוק החברות.

במידה ומדובר בהליך של פירוק על ידי בית המשפט עורך דין אף יכול להתמנות כמפרק החברה על ידי בית המשפט ואז במצב זה הוא זה שמגיש את כל המסמכים הבירוקרטים, מנהל את הליך החזרת החובות לנושים וסדר הפירעון וכיוצא בזה.

פירוק חברות | עורך דין פירוק חברות

סיכום והמלצות

לסיכום, גם את הדרך בה סוגרים חברה צריך לדעת איך לעשות, גם כאשר מדובר בחברות. פירוק חברה הוא אירוע מורכב אשר צריך זהירות וליווי של גורמי מקצוע אשר יוכלו לוודא כי כל ההליכים נעשים בצורה תקינה זאת על מנת למנוע הליכים משפטיים או הסתבכות של בעלי החברה שלא לצורך. 

עורך דין הבקיא בעבודתו יוכל להקל על תהליכים בירוקרטים ולהציף סכנות כמו הרמת מסך וסנקציות אישיות עוד בטרם הן מתרחשות. לכן חשוב להצטייד בעורך דין לדיני חברות במידה ואתם מעורבים בהליך של פירוק, הן במקרים של פירוק מרצון וקל וחומר במקרים של פירוק על ידי בית משפט.

עורך דין ליאור כספי הוא עורך דין אשר מתמחה בתיקי פשיטות רגל, חדלון פירעון והוצאה לפועל, ובשל כל אלה מחזיק בניסיון רב בפירוק חברות מרצון או בכפייה בעקבות בקשות נושים. במידה ואתם מעוניינים בליווי משפטי של הליך קיים לפירוק חברה או שוקלים לפרק חברה ומעוניינים בסיוע של עורך דין לפירוק חברה, משרדנו ישמח לסייע לכם בכך. 

"תמיד תזכרו שההחלטה שלכם להצליח היא הרבה יותר חשובה מאשר כל דבר אחר"

אברהם לינקולן

למה משרד עורך דין ליאור כספי?

בגלל הערכים
מקצועיות
עורכי הדין שלנו הם ממיטב עורכי הדין בתחומם.
כמו גם ווידוא איכות ביצוע והקניית ידע עדכני שוטף.
מצוינות
הפירמה שלנו שואפת למימוש הפוטנציאל הקיים להישגיות ברמות הגבוהות ביותר, הן ברמה המקצועית והן ברמת המוטיבציה האישית, לטובת שיפור התוצאות ושיפור השירות – לטובת הלקוחות שלנו.
הגינות
אנו פועלים על פי נורמות התנהגות של יושר, מוסר, כבוד לזולת ויושרה, היוצרים בהליכי פירוק חברה וקבלת החלטות מבוססי מידע אמין.
הערכים שלנו
רוצים לדעת איך אנחנו עושים את זה, בדרכנו המשפטית?

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות מעורך דין פירוק חברות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: